Vergadering : Oordeelsvormende raadsvergadering, 12 september 2018 19:00:00
Algemene vergader informatie
Doel van Oordeelsvorming
a. Per onderwerp debat tussen fracties, uitwisselen van en doorvragen op argumenten met als doel tot een goede afweging te komen van voor- en nadelen. Dit alles vindt plaats in één discussieronde.
b. Te nemen beslissing per onderwerp
Terug in de volgende sessie Oordeelsvorming.
Rijp voor behandeling in de raad: Hamerstuk / Debatstuk. Terug naar het college.
c. Vragen
Vragen aan het college over ontvangen raadsstukken horen primair thuis in de
Beeldvormende Bijeenkomst in week I. Raadsleden konden deze vragen indienen tot de
maandag daarvóór, 9.00 uur.
Met technische vragen over de raadsstukken kunnen raadsleden zich te allen tijde
rechtstreeks wenden tot de steller van het betreffende stuk. Dit kan, zoals gebruikelijk,
telefonisch of per e-mail. Raadsleden kunnen vragen voor de rondvraag (over niet geagendeerde onderwerpen) tot
maandagmorgen uiterlijk 09.00 uur voorafgaand aan de bijeenkomst indienen bij de raadsgriffie, Margo Beijers. tel. 077 – 359 95 30, m.beijers@venlo.nl.
d. Agenda
Met betrekking tot de aanvangstijden in deze agenda moet u rekening houden met een
marge van maximaal 30 minuten.
Opties bij deze vergadering
vergaderstukken (2)
Agenda
Hoofdvergadering
-
Voorzitter: Duran Yildiz
Portefeuillehouder: namens het collegeHuub van Eijck, GroenLinks:
Onlangs mochten wij vernemen dat de gemeente 70000 euro beschikbaar stelt aan wijk Vastenavondkamp om middels een uitvoering van “ buurt bestuurt” daar door de inwoners zelf invulling via maatregelen aan te laten geven teneinde de leefbaarheid in de wijk te vergroten. GroenLinks juicht dit van harte toe! Maar is zich bewust van het feit dat dit maar een deel van de oplossingen kan opleveren. Wij zijn benieuwd naar de wijze waarop de gemeente aan de bewoners in deze wijk laat zien dat wij de door hun gesignaleerde problematiek ter harte nemen. De raad heeft het college in het verleden opgeroepen om hierin snel en zichtbaar op te treden.
Dit leidt voor GroenLinks tot de volgende vragen:
• welke (zichtbare) maatregelen zijn er al genomen door de gemeente om bijvoorbeeld leefbaarheid en gevoelens van veiligheid te verbeteren, en wat merkt de bewoner hiervan?
• Natuurlijk moet voor het vinden van oplossingen ook veel onderzoek en voorwerk plaatsvinden. Is dit gebeurt? En zo ja wat zijn daarin de belangrijkste conclusies waar het gaat om bedreigingen van bijv. Leefbaarheid en veiligheid.
• Kan al een inkijk worden verschaft in hoe dit college de problematiek gaat aanpakken en ook op Vastenavondkamp naast buurt bestuurt kan komen tot het opstellen van een samenlevingsagenda?
• Hoe denkt het college alle bewoners te gaan betrekken bij buurt bestuurt ( omdat bij de eerste bespreking vooral autochtone ouderen op de uitnodiging afkwamen)en hoe is het initiatief ontvangen?Stemmingen
-
Voorzitter; Duran Yildiz
Portefeuillehouder: Wethouder PeetersDe raad wordt gevraagd het bestemmingsplan Camping de Weerd gewijzigd vast te stellen. Op het ontwerpplan zijn 7 zienswijzen ingekomen, op hoofdlijnen gaan deze zienswijzen over aanwezigheid permanente bewoning – huisvesting arbeidsmigranten / handhaving, verkeersveiligheid, volgorde van uitvoering / landschappelijke inpassing, plan-, uitzicht- en privacy schade, hoogte wallen, aanwezige horeca, doelgroepen, milieu en beschermde diersoorten en ladder voor duurzame verstedelijking. voorgesteld wordt deze zienswijzen niet over te nemen (conform nota van zienswijzen). Een exploitatieplan is niet nodig. Met de initiatiefnemer is een planschadeverhaalsovereenkomst gesloten, waarbij de gemeente gevrijwaard wordt van het betalen van planschade.
Camping de Weerd is een kleine stadscamping met vaste standplaatsen, vooral stacaravans, aan de Weerdweg 22 in Velden. In het kader van een kwaliteitsimpuls willen de eigenaren de camping aan de overzijde van de Weerdweg uitbreiden met 2,37 ha voor toeristische overnachtingen. Het gaat daarbij om 90 toeristische standplaatsen die uitsluitend in het seizoen april tot en met oktober worden gebruikt. Met dit voorstel wordt de productmix van de camping vergroot en wordt de camping meer toekomstbestendig. Dit plan past binnen de vastgestelde bestuurlijke POL afspraken, en ruimtelijke structuurvisie. Bij de totstandkoming van voorliggend bestemmingsplan is de Rijksoverheid, provincie Limburg en Waterschap betrokken
Wat ligt voor?
Het gaat hier om een capaciteitsvergroting van camping de Weerd van 170 standplaatsen nu naar 210 in de nieuwe opzet, plus een gevarieerder productmix. In de nieuwe situatie bestaat het aanbod ook uit toeristische standplaatsen, camperplaatsen en units voor zakelijk verblijf ten koste van vaste jaarplaatsen( Chalets van 170 naar 120), waarvan in de gemeente Venlo ruim aanbod is. Daarmee wordt ingespeeld op een toenemende vraag. De seizoencamping kan zich aldus ontwikkelen als stadscamping, een voorziening die nog ontbreekt bij de stad Venlo.Handhaving
Niet-toeristisch gebruik d.w.z. huisvesting arbeidsmigranten en permanente bewoning is zowel op het bestaande als op het uitbreidingsdeel niet toegestaan. Mede als gevolg van de ingediende zienswijzen hebben door het team Handhaving ten aanzien van een dergelijk gebruik meerdere (onaangekondigde) controles plaatsgevonden. Huisvesting van arbeidsmigranten dan wel permanente bewoning is niet aangetoond.Verkeer
Voor dit plan zijn de gevolgen voor het wegennet en het parkeren nog eens expliciet beoordeeld. Het onderzoek toont aan dat er in de toekomstige situatie geen extra maatregelen noodzakelijk zijn op het kruispunt Rijksweg en de Krosselt. Ook verbreding, toevoegen passeerhavens, aanpassing van bebording dan wel andere verkeersmaatregelen worden vooralsnog niet noodzakelijk geacht voor zowel De Krosselt als de Weerdweg.Landschapplijke en ecologische inpassing
Het initiatief is gelegen in de Bronsgroene landschapszone. Het bestemmingsplan levert een bijdrage door de realisering van een brede natuurzone aan de noordzijde. Verder voorziet het plan in een gedegen landschappelijke inpassing in de vorm van houtsingels, inrichting als boomgaardcamping en een natuureducatieterrein met poel. Daarnaast voorziet het plan in een kwaliteitsverbetering van de bestaande camping door een ruimere en groenere opzet. In de regels van het bestemmingsplan is een voorwaardelijke bepaling opgenomen, dat het uitbreidingsdeel niet eerder gebruikt mag worden voordat de kwaliteitsverbeterende maatregelen en landschappelijke inpassing van het bedrijf zijn gerealiseerd en in stand worden gehouden.Vervolg
Na vaststelling wordt het bestemmingsplan voor de beroepsprocedure ter inzage gelegd. Gedurende de beroepstermijn kunnen diegene die een zienswijze ingediend hebben in beroep gaan bij de Raad van State. Ten aanzien van de in het plan opgenomen wijzigingen kan iedereen in beroep gaan.Vergaderstukken
Stemmingen
-
Voorzitter: Duran Yildiz
Portefeuillehouder: Wethouder PeetersDe raad wordt voorgesteld om een aanvullend uitvoeringskrediet, ad. € 362.230 te verlenen voor de medewerking aan de ontwikkeling van een 1e fase van 10 woningen van een C2C geïnspireerde woonwijk in ’t Ven Noord door Bouwbedrijven Jongen B.V. en de aanpassing van de Oude Turfstraat. Dit krediet wordt gedekt door de anterieure exploitatiebijdrage van Bouwbedrijven Jongen (RIB 2017-18 december).
De ontwikkeling van een C2C geïnspireerde woonwijk in ’t Ven Noord is een onderscheidend innovatief woningbouwproject met duurzame, gezonde en comfortabele woningen. Dit worden de eerste woningen in Venlo waar C2C aspecten worden toegepast in woningen en in de leefomgeving. Er wordt gewerkt met gezonde materialen, hernieuwbare energie en er is aandacht voor de lucht- en waterkwaliteit.
De raad wordt twee keer per jaar door middel van de projectenrapportage ruimtelijk fysieke projecten van het team Project- en Procesmanagement geïnformeerd over de stand van zaken van het project. Verder wordt de benodigde bestemmingswijziging t.z.t. ter besluitvorming worden voorgelegd aan uw raad.
Vergaderstukken
Stemmingen
-
Voorzitter: Hans van Soest
Portefeuillehouder: wethouder VervoortMet de vaststelling van de Verordening toekenning concessieoverenkomst Zorgverzekering Minima Venlo gaat de raad akkoord met het voorstel om een overeenkomst voor meerdere jaren af te sluiten met VGZ Zorgverzekeraar (VGZ) als collectieve ziektekostenverzekering voor minima. VGZ is bereid gevonden om deze verdergaande samenwerking met de gemeente Venlo aan te gaan. Deze procedure is juridisch onderzocht en rechtmatig gebleken. De collectieve ziektekostenverzekering maakt onderdeel uit van het armoedebeleid en wordt in het nieuwe beleid 2019-2022 meegenomen.
Let wel: de raad heeft de nieuwe armoedenota nog niet ontvangen. Het nieuwe beleid wordt eind 2018 aan de raad voorgelegd. De raad wordt via een RIB geïnformeerd over de deelname aan de collectieve ziektekostenverzekering.
Met de vaststelling verordening van deze verordening wijzigt er helemaal niets voor de burger. De collectieve verzekering blijft hetzelfde en ook de pakketten waar ze voor kunnen kiezen blijven gelijk. Ze kunnen alleen kiezen voor VGZ en dat is altijd ook zo geweest. Andere ziektekosten verzekeraars hebben ook geen interesse om met Venlo een contract aan te gaan omdat er te weinig Venlonaren zijn aangesloten bij hun verzekering. VGZ is historisch de grootste verzekeraar in Venlo.Juridisch uitgezocht
Met behulp van een gemeentelijke verordening wordt er voldaan aan de voorwaarden van de Aanbestedingswet 2012 en kan de gemeente Venlo een legitiem beroep doen op de uitzonderingsgrond ‘uitsluitend recht’ in de Aanbestedingswet 2012.Waar is de verzekering voor bedoeld?
Er zitten in de collectieve zorgverzekering extra vergoedingen die specifiek gericht zijn op veel voorkomende zorgbehoeften bij minima, zoals een uitgebreide vergoeding voor brillen, stoppen met roken cursussen, tandartsconsulten en eigen bijdrage WMO/WLZ.
Voorheen werd voor deze kosten door minima bijzondere bijstand aangevraagd. Dit was voor de klanten erg belastend omdat ze voor alle kosten die ze maakten weer een aanvraag moesten indienen. Ook voor de gemeente was dit veel werk in de uitvoering. Het voordeel voor de klant nu is ook dat er 100% vergoeding is met een maximum. Bij vele andere verzekeringen is dit 80% met een maximum. Binnen de gemeente heeft deze verzekering momenteel 2.981 volwassen deelnemers (3987 incl. kinderen) verdeeld over de drie pakketten.Argumenten voor
Venlo heeft al meer dan tien jaar een overeenkomst afgesloten met VGZ voor de collectieve ziektekostenverzekeringen van minima. VGZ heeft als grootste aanbieder in Venlo de laatste jaren meer heeft gedaan om de inhoud van de pakketten te verbeteren. Sinds 2017 is er ook een keuze uit drie pakketten.Argumenten tegen
Door maar met een ziektekostenverzekeraar in zee te gaan heeft de burger geen keuze in ziektekostenverzekeraar.
Echter bij aanbesteding zou dit ook niet het geval zijn. Andere ziektekostenverzekeraars hebben, tijdens de marktconsultatie die is uitgevoerd, aangegeven dat ze niet van plan zijn om in te schrijven wanneer de gemeente Venlo Europees zou gaan aanbesteden.Extern advies
De adviesraad sociaal domein is in 2017 bij de besluitvorming van het college betrokken geweest. In de werkgroep aanbesteding zitten ook mensen van buiten de organisatie (Synthese en Bs&f, tussenpersoon tussen verzekeringen en gemeenten inzake collectieve ziektekosten polissen). De adviesraad was ook vertegenwoordigd in de werkgroep aanbesteding. Zij hebben hier positief op geadviseerd.Financieel
Het vaststellen van deze verordening heeft op zich geen financiële gevolgen voor de gemeente. Er zijn geen kosten aan verbonden.De gemeente geeft momenteel een bijdrage in de vorm van bijzondere bijstand van € 20,- per maand per volwassen deelnemer voor het pakket waarin ook het eigen risico gedekt is (burgers met een laag inkomen en hoge ziektekosten).
Het is mogelijk dat de bijdrage voor 2019 wijzigt omdat het budget dat hiervoor gereserveerd was in 2018 overschreden wordt. In 2018 is er een bedrag van € 350.000,- gereserveerd. De schatting is dat dat er een tekort van € 62.500,- is voor 2018. Dit is reeds gemeld in de Vorap en daar is ook een dekking voor gevonden. Voor 2019 is er een bedrag van € 375.000,- gereserveerd. Over de bijdrage van 2019 is nog geen besluit genomen.Vergaderstukken
Stemmingen
Algemene stemmingen
Download media
Download de volledige audio van deze vergadering